Jak jsme vyzkoušeli Talamo a Mare

Co je to vlastně Talamo

Vinařství Terre di Talamo, součást rodinného podniku Bacci Wines, se může pochlubit výjimečným cuvée jménem Talamo. Toto víno, které je směsicí Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot a Syrah, se řadí mezi vína označovaná jako Gran Toscana. 

Talamo je stálice naší nabídky již několik let a máme za sebou zkušenosti s ročníky 2016 až 2019. Ať už jde o jakýkoli ročník, Talamo vždy patří k tomu nejlepšímu, co můžeme nabídnout, a s radostí se k němu vracíme. Nedávno jsme však měli možnost okusit něco úplně nového. 

Dne 15. června 2022 vinař Marco Bacci z vinařství Terre di Talamo představil svůj nejnovější pokus o posunutí hranice vinařského umění ­– Talamo a Mare. Jde o víno, které strávilo celý rok zráním pod mořskou hladinou.

Co vedlo Marca k tomuto neobvyklému experimentu? Jako všechny geniální nápady, i tento se zrodil náhodou. Jednoho dne objevil lahev vína, která byla zapomenuta v kuchyňce jeho plachetnice. Když ji otevřel, byl překvapen tím, jak se chuť a aroma liší od lahví, které otevřel na pevnině. A tak se zrodilo Talamo a Mare.

Tajemství zrání vína pod mořskou hladinou

Čarování s mořem a vínem proběhlo na pobřeží Argentario, kde bylo v hloubce 35 metrů pod mořskou hladinou uloženo devět klecí, skrývajících zhruba 9 000 pečlivě vybraných lahví vína. Oceán, s jeho nepřetržitými pohyby, stálou teplotou 16 stupňů a neustálým tlakem 4,5 baru, poskytuje ideální podmínky pro zrání vína, které na pevnině nenaleznete. 

Podstatným faktorem se zde ukazují být právě pohyby moře. Díky neustálým mořským proudům jsou lahve v nekončícím pohybu, připomínajícím kolébku. Tlak v tuto chvíli nehraje roli, jelikož lahve jsou opatřeny skleněnými zátkami se silikonovým těsněním, které zajišťují, že se dovnitř nedostane ani kapka mořské vody. 

Samotné balení Talamo a Mare je skutečným uměleckým dílem. Každá lahev je ukryta v dřevěné krabičce a pokryta stopami zanechanými mořskými živočichy, což přidává na její jedinečnosti. Elegantní hliníková destička s vyrytým názvem vína, Talamo a Mare, zdobí každou lahev. A jako třešničku na dortu, v balení najdete také číslovaný certifikát s detailními informacemi a mapkou, ukazující místo, kde byla lahev uložena v moři.

Jak se liší chuť Talamo a Talamo a Mare?

Byl jsem vždy trochu skeptický ohledně myšlenky, že by způsob skladování mohl mít nějaký zásadní vliv na chuť vína – pokud ovšem nehovoříme o extrémně nevhodných podmínkách, jako je vysoká teplota nebo působení světla a slunce. Přesto se mi nabídla příležitost vyzkoušet předpokládaný malý rozdíl sám, a tak jsem se pustil do srovnávací degustace.

Výsledek nás všechny naprosto ohromil. Oba vzorky – jak na souši zrající Talamo, tak Talamo a Mare pocházely z ročníku 2018. Talamo a Mare bylo výrazně zaoblenější a vyzrálejší než jeho suchozemský protějšek. Pro zajímavost jsme vyzkoušeli také tradiční Talamo z ročníku 2016 a i v tomto srovnání byla "mořská" varianta o něco vyzrálejší. 

Není samozřejmě možné, že bychom byli první, kdo srovnávali tato dvě vína. Dokonce se zdá, že v tomto směru dochází ke konsensu. Pro referenci můžete například navštívit Talamo a Mare: The underwater resting place of a thousand expressions refined 35 metres under the sea. - WinesCritic, kde najdete podobné zkušenosti. 

Stojí Talamo a Mare za to?

Před tím, než se pustíme do hodnocení, zda stojí Talamo a Mare za to, je důležité pochopit, co toto víno vlastně odlišuje od klasického Talamo. Talamo a Mare je víno, jež prošlo rokem zrání v lahvích, ponořených do hloubky třiceti pěti metrů pod mořskou hladinou. Tato nevšední metoda zrání údajně vytváří výrazný chuťový profil, který není možné dosáhnout tradičními způsoby zrání. 

Dalším faktorem, který je třeba zohlednit při rozhodování o hodnotě Talamo a Mare, je jeho cena. Talamo a Mare je obvykle dražší než jeho klasický protějšek. Nicméně, tato vyšší cena může být zcela na místě, pokud hledáte unikátní a prvotřídní víno, jehož zrání proběhlo tímto jedinečným způsobem.

Rozhodnutí investovat do Talamo a Mare závisí na osobních preferencích. Pokud oceňujete unikátní a kvalitní vína, nebo hledáte hodnotný dárek pro milovníky vína, tak může být Talamo a Mare tou pravou volbou.

A co vy? Máte někdo zkušenost s podobným srovnáním? Budu rád, když se podělíte o své postřehy.

Odkazy 

 

Zdenek Bínek

zdenek.binek@zebrawines.cz

30.8.2023