Novinky

ZEBRA WINES Vás zve na veletrh For Gastro and Hotel

Nechybí vína z Jižní Afriky ve vaší nabídce?

V nabídce našich restaurací není nouze o vína ze Starého světa - zejména vína z Francie a Itálie najdete ve většině vinných lístků. Zastoupení vín z Nového světa je už poněkud horší. Objevují se vína především z Jižní Ameriky, okrajově pak vína z Austrálie nebo Nového Zélandu.

Ale proč byste měli přehlížet vína z jiné oblasti Nového světa - Jižní Afriky? Tato oblast má mnoho co nabídnout. Má unikátní klima, které je velmi příznivé pro pěstování nejrůznějších odrůd vinné révy a výrobu vína. 

Nenechte se odradit mylnou představou, že jihoafrická vína jsou pouze laciná a nekvalitní. Pravdou je pravý opak. Jihoafrická vinařství mají dlouhou a bohatou historii a s odbornou péčí a moderními technologiemi produkují širokou škálu výjimečných vín.  

Proč jihoafrická vína od ZEBRA WINES? 

Nabídka jihoafrických vín na trhu je vcelku velká, avšak všechna nejsou stejná, a to především co se týče kvality. ZEBRA WINES se na trhu dlouhodobě specializuje s na dovoz vín z Jižní Afriky. Díky dlouhodobým stykům s místními vinaři se nám daří dovážet ta nejlepší jihoafrická vína, která ocení jak běžní konzumenti, tak odborníci. 

Náš tým pravidelně vybírá a testuje vína z široké nabídky přímo v JAR. Díky naší péči a zkušenostem tak můžeme garantovat, že vína, která dostanete od ZEBRA WINES, jsou skutečně špičková. Rádi bychom vás proto  přivítali na veletrhu For Gastro and Hotel, kde si můžete naší nabídku sami vyzkoušet.  

Jaká jihoafrická vína vybrat? 

Pokud se rozhodnete rozšířit svůj vinný lístek o vína z Jižní Afriky, pravděpodobně pro Vás nebude snadné si vybrat. Ale nebojte se, jsme zde abychom vám pomohli. Rádi Vám poradíme a nabídneme vám možnost ochutnat výběr našich nejoblíbenějších jihoafrických vín. 

Tak neváhejte a přijďte nás navštívit na veletrhu For Gastro and Hotel. Jsme přesvědčeni, že si u nás každý vybere a přesvědčí se, že jihoafrická vína jsou dokonalým doplňkem k jakékoliv kuchyni.

Jak jsme vyzkoušeli Talamo a Mare

Co je to vlastně Talamo

Vinařství Terre di Talamo, součást rodinného podniku Bacci Wines, se může pochlubit výjimečným cuvée jménem Talamo. Toto víno, které je směsicí Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot a Syrah, se řadí mezi vína označovaná jako Gran Toscana. 

Talamo je stálice naší nabídky již několik let a máme za sebou zkušenosti s ročníky 2016 až 2019. Ať už jde o jakýkoli ročník, Talamo vždy patří k tomu nejlepšímu, co můžeme nabídnout, a s radostí se k němu vracíme. Nedávno jsme však měli možnost okusit něco úplně nového. 

Dne 15. června 2022 vinař Marco Bacci z vinařství Terre di Talamo představil svůj nejnovější pokus o posunutí hranice vinařského umění ­– Talamo a Mare. Jde o víno, které strávilo celý rok zráním pod mořskou hladinou.

Co vedlo Marca k tomuto neobvyklému experimentu? Jako všechny geniální nápady, i tento se zrodil náhodou. Jednoho dne objevil lahev vína, která byla zapomenuta v kuchyňce jeho plachetnice. Když ji otevřel, byl překvapen tím, jak se chuť a aroma liší od lahví, které otevřel na pevnině. A tak se zrodilo Talamo a Mare.

Tajemství zrání vína pod mořskou hladinou

Čarování s mořem a vínem proběhlo na pobřeží Argentario, kde bylo v hloubce 35 metrů pod mořskou hladinou uloženo devět klecí, skrývajících zhruba 9 000 pečlivě vybraných lahví vína. Oceán, s jeho nepřetržitými pohyby, stálou teplotou 16 stupňů a neustálým tlakem 4,5 baru, poskytuje ideální podmínky pro zrání vína, které na pevnině nenaleznete. 

Podstatným faktorem se zde ukazují být právě pohyby moře. Díky neustálým mořským proudům jsou lahve v nekončícím pohybu, připomínajícím kolébku. Tlak v tuto chvíli nehraje roli, jelikož lahve jsou opatřeny skleněnými zátkami se silikonovým těsněním, které zajišťují, že se dovnitř nedostane ani kapka mořské vody. 

Samotné balení Talamo a Mare je skutečným uměleckým dílem. Každá lahev je ukryta v dřevěné krabičce a pokryta stopami zanechanými mořskými živočichy, což přidává na její jedinečnosti. Elegantní hliníková destička s vyrytým názvem vína, Talamo a Mare, zdobí každou lahev. A jako třešničku na dortu, v balení najdete také číslovaný certifikát s detailními informacemi a mapkou, ukazující místo, kde byla lahev uložena v moři.

Jak se liší chuť Talamo a Talamo a Mare?

Byl jsem vždy trochu skeptický ohledně myšlenky, že by způsob skladování mohl mít nějaký zásadní vliv na chuť vína – pokud ovšem nehovoříme o extrémně nevhodných podmínkách, jako je vysoká teplota nebo působení světla a slunce. Přesto se mi nabídla příležitost vyzkoušet předpokládaný malý rozdíl sám, a tak jsem se pustil do srovnávací degustace.

Výsledek nás všechny naprosto ohromil. Oba vzorky – jak na souši zrající Talamo, tak Talamo a Mare pocházely z ročníku 2018. Talamo a Mare bylo výrazně zaoblenější a vyzrálejší než jeho suchozemský protějšek. Pro zajímavost jsme vyzkoušeli také tradiční Talamo z ročníku 2016 a i v tomto srovnání byla "mořská" varianta o něco vyzrálejší. 

Není samozřejmě možné, že bychom byli první, kdo srovnávali tato dvě vína. Dokonce se zdá, že v tomto směru dochází ke konsensu. Pro referenci můžete například navštívit Talamo a Mare: The underwater resting place of a thousand expressions refined 35 metres under the sea. - WinesCritic, kde najdete podobné zkušenosti. 

Stojí Talamo a Mare za to?

Před tím, než se pustíme do hodnocení, zda stojí Talamo a Mare za to, je důležité pochopit, co toto víno vlastně odlišuje od klasického Talamo. Talamo a Mare je víno, jež prošlo rokem zrání v lahvích, ponořených do hloubky třiceti pěti metrů pod mořskou hladinou. Tato nevšední metoda zrání údajně vytváří výrazný chuťový profil, který není možné dosáhnout tradičními způsoby zrání. 

Dalším faktorem, který je třeba zohlednit při rozhodování o hodnotě Talamo a Mare, je jeho cena. Talamo a Mare je obvykle dražší než jeho klasický protějšek. Nicméně, tato vyšší cena může být zcela na místě, pokud hledáte unikátní a prvotřídní víno, jehož zrání proběhlo tímto jedinečným způsobem.

Rozhodnutí investovat do Talamo a Mare závisí na osobních preferencích. Pokud oceňujete unikátní a kvalitní vína, nebo hledáte hodnotný dárek pro milovníky vína, tak může být Talamo a Mare tou pravou volbou.

A co vy? Máte někdo zkušenost s podobným srovnáním? Budu rád, když se podělíte o své postřehy.

Odkazy 

 

Zdenek Bínek

zdenek.binek@zebrawines.cz

30.8.2023

 

Jaké to bylo na Wine Prague 2023?

Veletrh Wine Prague se konal 16. a 17. května 2023 a vaše společnost se zúčastnila již podruhé. Tento rok se jednalo o 7. ročník, který naštěstí nebyl nijak negativně ovlivněn omezeními. Můžeme si všimnout, že ve srovnání s předchozím ročníkem se počet návštěvníků zvýšil o přibližně 10 % na 5142 a počet vystavovatelů stoupl o necelých 5 % na 180.

Z osobní zkušenosti se nám zdálo, že návštěvníků bylo výrazně více, zejména u našeho stánku. Tím se snad potvrzuje, že naše prezentace byla přitažlivá a vyvolala zájem návštěvníků veletrhu.

Během veletrhu jsme se mimo jiné zaměřili na zkoumání preferencí návštěvníků našeho stánku. V bílých odrůdách zvítězil Sauvignon Blanc a v červených odrůdách byla nejpopulárnější odrůda Shiraz. Obě odrůdy, které jsou specifické pro Jižní Afriku - tedy Chenin Blanc a Pinotage se umístily na druhém místě, což naznačuje vzrůstající zájem návštěvníků o vína z tohoto regionu.  Je zajímavé sledovat, jak tyto odrůdy získávají na popularitě.

Pozitivní zprávou je, že stále více lidí je ochotno si za kvalitní víno připlatit. Tento trend ukazuje na rostoucí povědomí o hodnotě a kvalitě vína mezi návštěvníky veletrhu.

Analýza preferencí návštěvníků jsou pro nás cenné a mohou nám pomoci přizpůsobit naši nabídku do budoucna.

 

 

ZEBRA WINES na Cuvée 2023

ZEBRA WINES se letos poprvé zúčastnila prestižní mezinárodní soutěže vín Cuvée 2023, kterou pořádá Klub ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. ve spolupráci s hotelem Zámek Zábřeh a Národním vinařským centrem. Tato ojedinělá soutěž, která se konala v dubnu a květnu, je již 21. ročníkem a představuje jedinečnou příležitost pro vinaře z Čech, Moravy a ze zahraničí, aby předvedli své nejlepší kupáže, asambláže a známková vína. Letošní ročník přilákal 136 soutěžních vzorků z osmi zemí - České republiky, Slovenska, Francie, Bulharska, Dánska, Španělska, Rakouska a Jižní Afriky. Vína byla hodnocena pod odbornou garancí Národního vinařského centra a oceněna stobodovou stupnicí, která je v souladu s kritérii definovanými Národními standardy certifikovaných soutěží vín v České republice.

ZEBRA WINES přihlásila do soutěže dvě vína - Spier Creative Block 2 (cuvée Sauvignon Blanc a Semillon) a Creative Block 3 (cuvée Shiraz, Mourvedre a Viognier). A oba vzorky získaly ocenění! Creative Block 3 získal stříbrnou medaili a zlatou medaili od komise veřejnosti, zatímco Creative Block 2 získal dvojitou zlatou medaili a stal se dokonce Šampionem soutěže bílých vín. Tento úspěch je pro Spier Wines velkou poctou a potvrzením kvality jejich vín.

Soutěž Cuvée 2023 byla zakladatelem prof. Vilémem Krausem a pořadateli Klubem ostravských vínobuditelů K.A.H.A.N. založena s cílem podpořit a propagovat vinařství v Moravskoslezském kraji. Letošní ročník potvrdil vysokou úroveň vín z této oblasti, když moravská vína získala celkem 5 velkých zlatých, 14 zlatých a 53 stříbrných medailí. Zahraniční účastníci soutěže také předvedli vynikající výkony, nejvíce úspěchů zaznamenala Francie (3 zlaté, 3 stříbrné), Slovensko (2 zlaté, 5 stříbrných) a Bulharsko (2 zlaté, 2 stříbrné).

ZEBRA WINES je velmi hrdá na úspěchy námi zastupovaného vinařství v soutěži Cuvée 2023 a těší se na další ročník v roce 2024. 

 

Zebra Wines na Wine Prague 2022

Tak jsme se dočkali nového termínu veletrhu a po dvou letech odkladů se bude konat Wine Prague 2022! Letošní Wine Prague bude kona 10. a 11. května. My se soustředíme především na naši jihoafrickou nabídku a jako jediná specialista ma Jižní Afriku budeme prezentovat to nejlepší z této vinařsky významné oblasti Nového světa. 

Náš stánek se soustředí na vína vyšší až prémiové kvality ze dvou oblasti: Stellenbosch a Franschhoek. Nabídka oblasti Stellenbosch bude postavena na širokém výběru zejména červených  vín z vinařství Spier Wine, především řady Seaward, Creative Block a nebude chybět ani nejlepší řada 21 Gables. Nabídku Stellenbosch doplníme dvěma víny menšího vinařství Meerlust, včetně proslulého Rubiconu. Z oblasti Franschhoek budou návštěvníci moci ochutnat odrůdy z vinařství La Bri, La Couronne a Lynx, včetně v Jižní Africe nejpěstovanějších odrůd Cabernet Sauvignon, Shiraz a Pinotage.

Avšak zkrátka nepřijdou ani milovníci Starého světa! Z naší toskánské nabídky budeme prezentovat nabídku ze tři vinařství: Castello di Bossi, Renieri a Terre di Talamo, která produkují proslulá Chianti, Morellino di Scansano či Brunello di Montalcino.

Pokud byste si s námi chtěli na veletrhu domluvit schůzku na určitou hodinu, neváhejte a rezervujte si termín

Zebra Wines s certifikovanými sommeliery

"Vše špatné na světě má původ v nedostatku znalostí," řekl si nedávno kdosi moudrý a začal stavět školy. Proto jsme se rozhodli rozšířit své znalosti, abychom Vám dokázali lépe zprostředkovat to dobré z vín, která nabízíme. Protože dnešní vína v sobě nesou nejen vizuální a chuťový vjem, ale také jedinečný původ a zajímavý příběh, jež se společně protnou v neopakovatelném zážitku v daném místě, čase a za přítomnosti svých blízkých či přátel.

Máme proto radost, že jsme minulý týden završili naše úsilí a úspěšně absolvovali sommelierské kurzy ve Vinařské akademii ve Valticích, které nám pomohou se o podobné zážitky podělit i s Vámi.

Zebra Wines na Wine Prague 2020

Tak jsme se dočkali nového termínu veletrhu Wine Prague 2020! Na místo původního květnového se Wine Prague bude konat 4. a 5. listopadu, z čehož máme velkou radost, protože chceme představit to nejlepší, co máme v naší nabídce. Ze zveřejněných aktualit na stránce Wine Prague 2020 https://www.wineprague.com/aktuality/ lze odhadnout, že naše společnost Zebra Wines bude s největší pravděpodobností jedinou, která nabídne výhradní ochutnávku jihoafrických vín a zcela určitě v největším rozsahu. 

Náš stánek se soustředí na vína vyšší až prémiové kvality ze dvou oblasti: Stellenbosch a Franschhoek. Nabídka oblasti Stellenbosch bude postavena na širokém výběru zejména červených  vín z vinařství Spier Wine, především řady Seaward, Creative Block a nebude chybět ani nejlepší řada 21 Gables. Nabídku Stellenbosch doplníme dvěma víny menšího vinařství Meerlust, včetně proslulého Rubiconu. Z oblasti Franschhoek budou návštěvníci moci ochutnat odrůdy z vinařství La Bri, La Couronne a Lynx, včetně v Jižní Africe nejpěstovanějších odrůd Cabernet Sauvignon, Shiraz a Pinotage.

Koronavirová epidemie zasáhla nejen do konání veletrhu Wine Prague, ale také do jihoafrického vinařského byznysu. Je třeba přiznat, že také tam opatření proti šíření viru provázela poněkud chaotická organizace. Nejprve byl zakázán vývoz vína a ponechána domácí distribuce, aby se posléze situace obrátila a vývoz byl povolen, zatímco na domácí uživatele uvalena prohibice. Aktuálně, k datu tohoto článku, byla prohibice zrušena, ale návštěvy vinařství a degustace ještě stále nejsou možné. Vše toto dopadá na vinné farmy v Jižní Africe poměrně negativně. Nicméně pevně věříme, že místní vinaři všechny obtíže překonají a že se nám před Wine Prague podaří doplnit zásoby tak, abychom představit kompletní šíři tradičního jihoafrického vinařského umění! 

Vína z Nového světa

Při degustacích či hledání zajímavých vín na Internetu se často setkáváme s pojmem "Nový svět". I když se může zdát, že v současné době bude nový svět to, co nás čeká po překonání coronavirové epidemie, ve vinařské terminologii jde o něco jiného. Ve vinařství jsou Starým světem myšleny tradiční evropské země s dlouhodobě rozvinutým vinařským průmyslem, nejčastěji pak Francie, Itálie a Španělsko. Vinařství v těchto zemích se vyznačuje obrovskou tradicí a rozmanitým spektrem vinařů, od nejmenších až po ty největší podniky. Starý svět dodnes určuje nejnovější trendy a je etalonem na globálním trhu s víny.

Novým světem rozumíme zbytek světa, konkrétně pak největší vinařské země jako Kalifornie, Argentina, Chile, Jižní Afrika, Austrálie a Nový Zéland. Rozkvět vinařství v těchto zemích započal později, během 20. století, avšak velmi rychle Starý svět dostihl, takže dnes Kalifornii a Argentině patří 4. resp. 5. příčka mezi největšími producenty na světě. Podobně rychle docházelo ke zlepšení kvality a zaměření na dodávky špičkových vín místo kvantity, takže mezi nejlepšími globálními víny se dnes pravidelně objevují i vína Nového světa.

Vinařství v Novém světě se vyznačuje několika zajímavostmi. Předně se zde pěstují takřka výhradně evropské odrůdy jako Sauvignon Blanc, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz atd., jednou z výjimek je jihoafrická odrůda Pinotage. Další zajímavostí je, že vzhledem ke stálosti klimatu a vyšším teplotám jsou zdejší ročníky vyrovnanější než v Evropě. Na rozdíl od evropských vinařství jsou vinařské farmy Nového světa také obvykle větší a méně podniků ovládá většinu národní výroby.

Vína z Jižní Afriky jsou mezi zeměmi Nového světa navíc specifická tím, že až do roku 1991 neměla z důvodu apartheidu kontakt s vnějším světem. Tento hendikep byl smazán až na počátku tohoto století a dnes se všichni milovníci skvělých vín  Nového světa mohou s důvěrou obracet i na jihoafrická vína, která jsou svou kvalitou plně srovnatelná s jakoukoliv globální konkurencí.         

Přečtěte si, co představíme na WINE PRAGUE 2020, v článku: ZEBRA WINES NA WINE PRAGUE 2020

Proč nekupovat červená vína v hypermarketu?

Jako všude se milovníci vín v České republice se dělí na dvě skupiny – jedni pijí raději bílé, či v krajním případě růžové, druzí dávají přednost vínům červeným s bohatým obsahem tříslovin. Ale zatímco ve světě celkově převažuje spotřeba červeného vína nad bílým, v České republice se naopak odhaduje, že poměr spotřeby mezi bílými a červenými značkami je 73 % ku 27 %.

Není těžké uhodnout, proč je tomu tak. Podnebí v našich krajinám a především na Moravě bývalo vždy vstřícnější k bílým odrůdám, ze kterých se vyrábějí kvalitní suchá vína. Český spotřebitel je pak tradičně zvyklý na to, co je vypěstováno v jeho zeměpisných šířkách. Ale nejde jen o určitý patriotismus, ale také o dobrý vkus – moravská bílá vína stále častěji získávají mezinárodní ocenění za vynikající kvalitu, jen vloni takovýchto ocenění bylo přes 900.

Problém ale nastává, pokud zatoužíte po kvalitním červeném víně. I přes klimatické změny, které zvyšují počet slunečních dní na Moravě, stále to nestačí na vypěstování červených odrůd konkurenceschopných s vinařskými velmocemi.  I někteří moravští vinaři již pochopili a na původních červených vinařských tratích raději vysazují bílé odrůdy, u kterých mohou dosáhnout výsledků srovnatelných se zahraniční konkurencí.

Pak nezbývá než se porozhlédnout po zahraničních vínech a většina spotřebitelů zamíří do hypermarketů. Jenže koupit kvalitní červené víno v ceně do 200,- Kč je něco jako vyhrát v loterii hlavní výhru. Hypermarkety v tomto případě cílí na co největší objem s co nejvyšší slevou, což znamená, že vinaři či dovozci rozhodně neprodávají to lepší ze svého portfolia. Další možností je zajít do specializovaných vinných obchodů, kde se ale nezkušený spotřebitel snadno ztratí. Obsluha takovýchto speciálek má tendenci nabízet sice dražší vína, ale ani cena není zárukou vysoké kvality.

Jako zákazníci jsme i my tyto situace i následná zklamání prožili nesčetněkrát, a proto jsme si v ZEBRA WINES stanovili základní pravidlo: všechna vína, která nabízíme, podrobíme osobní degustaci přímo v Jižní Africe, a ta, jejichž kvalita se nebude zdát dostatečná, nabízet nebudeme. Víme, že v České republice se nachází mnoho „hledačů“ červených vín konzistentně vysoké kvality. A také víme, že my takováto vína máme. Věříme, že se brzy setkáme!   

Přečtěte si, co představíme na WINE PRAGUE 2020, v článku: ZEBRA WINES NA WINE PRAGUE 2020

Degustační sady nově k dispozici

Návštěvníkům e-shopu ZEBRA WINES jsou nově k dispozici také degustační sady dostupné za výhodnějších podmínek, včetně 15% slevy oproti cenám jednotlivých vín a dopravy zdarma. Degustační sady zahrnují vždy 6 vín zaměřených na rozličné specifické preference milovníků vín: k dispozici jsou vína bílá a růžová, typické jihoafrické odrůdy, výběr z cuveé, či z oblastí Stellenbosch a Franschhoek. 

Přečtěte si, co představíme na WINE PRAGUE 2020, v článku: ZEBRA WINES NA WINE PRAGUE 2020

Stránka 1 z 2 - 12 položek celkem