Novinky

Zebra Wines na Wine Prague 2022

Tak jsme se dočkali nového termínu veletrhu a po dvou letech odkladů se bude konat Wine Prague 2022! Letošní Wine Prague bude kona 10. a 11. května. My se soustředíme především na naši jihoafrickou nabídku a jako jediná specialista ma Jižní Afriku budeme prezentovat to nejlepší z této vinařsky významné oblasti Nového světa. 

Náš stánek se soustředí na vína vyšší až prémiové kvality ze dvou oblasti: Stellenbosch a Franschhoek. Nabídka oblasti Stellenbosch bude postavena na širokém výběru zejména červených  vín z vinařství Spier Wine, především řady Seaward, Creative Block a nebude chybět ani nejlepší řada 21 Gables. Nabídku Stellenbosch doplníme dvěma víny menšího vinařství Meerlust, včetně proslulého Rubiconu. Z oblasti Franschhoek budou návštěvníci moci ochutnat odrůdy z vinařství La Bri, La Couronne a Lynx, včetně v Jižní Africe nejpěstovanějších odrůd Cabernet Sauvignon, Shiraz a Pinotage.

Avšak zkrátka nepřijdou ani milovníci Starého světa! Z naší toskánské nabídky budeme prezentovat nabídku ze tři vinařství: Castello di Bossi, Renieri a Terre di Talamo, která produkují proslulá Chianti, Morellino di Scansano či Brunello di Montalcino.

Pokud byste si s námi chtěli na veletrhu domluvit schůzku na určitou hodinu, neváhejte a rezervujte si termín

Zebra Wines s certifikovanými sommeliery

"Vše špatné na světě má původ v nedostatku znalostí," řekl si nedávno kdosi moudrý a začal stavět školy. Proto jsme se rozhodli rozšířit své znalosti, abychom Vám dokázali lépe zprostředkovat to dobré z vín, která nabízíme. Protože dnešní vína v sobě nesou nejen vizuální a chuťový vjem, ale také jedinečný původ a zajímavý příběh, jež se společně protnou v neopakovatelném zážitku v daném místě, čase a za přítomnosti svých blízkých či přátel.

Máme proto radost, že jsme minulý týden završili naše úsilí a úspěšně absolvovali sommelierské kurzy ve Vinařské akademii ve Valticích, které nám pomohou se o podobné zážitky podělit i s Vámi.

Zebra Wines na Wine Prague 2020

Tak jsme se dočkali nového termínu veletrhu Wine Prague 2020! Na místo původního květnového se Wine Prague bude konat 4. a 5. listopadu, z čehož máme velkou radost, protože chceme představit to nejlepší, co máme v naší nabídce. Ze zveřejněných aktualit na stránce Wine Prague 2020 https://www.wineprague.com/aktuality/ lze odhadnout, že naše společnost Zebra Wines bude s největší pravděpodobností jedinou, která nabídne výhradní ochutnávku jihoafrických vín a zcela určitě v největším rozsahu. 

Náš stánek se soustředí na vína vyšší až prémiové kvality ze dvou oblasti: Stellenbosch a Franschhoek. Nabídka oblasti Stellenbosch bude postavena na širokém výběru zejména červených  vín z vinařství Spier Wine, především řady Seaward, Creative Block a nebude chybět ani nejlepší řada 21 Gables. Nabídku Stellenbosch doplníme dvěma víny menšího vinařství Meerlust, včetně proslulého Rubiconu. Z oblasti Franschhoek budou návštěvníci moci ochutnat odrůdy z vinařství La Bri, La Couronne a Lynx, včetně v Jižní Africe nejpěstovanějších odrůd Cabernet Sauvignon, Shiraz a Pinotage.

Koronavirová epidemie zasáhla nejen do konání veletrhu Wine Prague, ale také do jihoafrického vinařského byznysu. Je třeba přiznat, že také tam opatření proti šíření viru provázela poněkud chaotická organizace. Nejprve byl zakázán vývoz vína a ponechána domácí distribuce, aby se posléze situace obrátila a vývoz byl povolen, zatímco na domácí uživatele uvalena prohibice. Aktuálně, k datu tohoto článku, byla prohibice zrušena, ale návštěvy vinařství a degustace ještě stále nejsou možné. Vše toto dopadá na vinné farmy v Jižní Africe poměrně negativně. Nicméně pevně věříme, že místní vinaři všechny obtíže překonají a že se nám před Wine Prague podaří doplnit zásoby tak, abychom představit kompletní šíři tradičního jihoafrického vinařského umění! 

Vína z Nového světa

Při degustacích či hledání zajímavých vín na Internetu se často setkáváme s pojmem "Nový svět". I když se může zdát, že v současné době bude nový svět to, co nás čeká po překonání coronavirové epidemie, ve vinařské terminologii jde o něco jiného. Ve vinařství jsou Starým světem myšleny tradiční evropské země s dlouhodobě rozvinutým vinařským průmyslem, nejčastěji pak Francie, Itálie a Španělsko. Vinařství v těchto zemích se vyznačuje obrovskou tradicí a rozmanitým spektrem vinařů, od nejmenších až po ty největší podniky. Starý svět dodnes určuje nejnovější trendy a je etalonem na globálním trhu s víny.

Novým světem rozumíme zbytek světa, konkrétně pak největší vinařské země jako Kalifornie, Argentina, Chile, Jižní Afrika, Austrálie a Nový Zéland. Rozkvět vinařství v těchto zemích započal později, během 20. století, avšak velmi rychle Starý svět dostihl, takže dnes Kalifornii a Argentině patří 4. resp. 5. příčka mezi největšími producenty na světě. Podobně rychle docházelo ke zlepšení kvality a zaměření na dodávky špičkových vín místo kvantity, takže mezi nejlepšími globálními víny se dnes pravidelně objevují i vína Nového světa.

Vinařství v Novém světě se vyznačuje několika zajímavostmi. Předně se zde pěstují takřka výhradně evropské odrůdy jako Sauvignon Blanc, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz atd., jednou z výjimek je jihoafrická odrůda Pinotage. Další zajímavostí je, že vzhledem ke stálosti klimatu a vyšším teplotám jsou zdejší ročníky vyrovnanější než v Evropě. Na rozdíl od evropských vinařství jsou vinařské farmy Nového světa také obvykle větší a méně podniků ovládá většinu národní výroby.

Vína z Jižní Afriky jsou mezi zeměmi Nového světa navíc specifická tím, že až do roku 1991 neměla z důvodu apartheidu kontakt s vnějším světem. Tento hendikep byl smazán až na počátku tohoto století a dnes se všichni milovníci skvělých vín  Nového světa mohou s důvěrou obracet i na jihoafrická vína, která jsou svou kvalitou plně srovnatelná s jakoukoliv globální konkurencí.         

Přečtěte si, co představíme na WINE PRAGUE 2020, v článku: ZEBRA WINES NA WINE PRAGUE 2020

Proč nekupovat červená vína v hypermarketu?

Jako všude se milovníci vín v České republice se dělí na dvě skupiny – jedni pijí raději bílé, či v krajním případě růžové, druzí dávají přednost vínům červeným s bohatým obsahem tříslovin. Ale zatímco ve světě celkově převažuje spotřeba červeného vína nad bílým, v České republice se naopak odhaduje, že poměr spotřeby mezi bílými a červenými značkami je 73 % ku 27 %.

Není těžké uhodnout, proč je tomu tak. Podnebí v našich krajinám a především na Moravě bývalo vždy vstřícnější k bílým odrůdám, ze kterých se vyrábějí kvalitní suchá vína. Český spotřebitel je pak tradičně zvyklý na to, co je vypěstováno v jeho zeměpisných šířkách. Ale nejde jen o určitý patriotismus, ale také o dobrý vkus – moravská bílá vína stále častěji získávají mezinárodní ocenění za vynikající kvalitu, jen vloni takovýchto ocenění bylo přes 900.

Problém ale nastává, pokud zatoužíte po kvalitním červeném víně. I přes klimatické změny, které zvyšují počet slunečních dní na Moravě, stále to nestačí na vypěstování červených odrůd konkurenceschopných s vinařskými velmocemi.  I někteří moravští vinaři již pochopili a na původních červených vinařských tratích raději vysazují bílé odrůdy, u kterých mohou dosáhnout výsledků srovnatelných se zahraniční konkurencí.

Pak nezbývá než se porozhlédnout po zahraničních vínech a většina spotřebitelů zamíří do hypermarketů. Jenže koupit kvalitní červené víno v ceně do 200,- Kč je něco jako vyhrát v loterii hlavní výhru. Hypermarkety v tomto případě cílí na co největší objem s co nejvyšší slevou, což znamená, že vinaři či dovozci rozhodně neprodávají to lepší ze svého portfolia. Další možností je zajít do specializovaných vinných obchodů, kde se ale nezkušený spotřebitel snadno ztratí. Obsluha takovýchto speciálek má tendenci nabízet sice dražší vína, ale ani cena není zárukou vysoké kvality.

Jako zákazníci jsme i my tyto situace i následná zklamání prožili nesčetněkrát, a proto jsme si v ZEBRA WINES stanovili základní pravidlo: všechna vína, která nabízíme, podrobíme osobní degustaci přímo v Jižní Africe, a ta, jejichž kvalita se nebude zdát dostatečná, nabízet nebudeme. Víme, že v České republice se nachází mnoho „hledačů“ červených vín konzistentně vysoké kvality. A také víme, že my takováto vína máme. Věříme, že se brzy setkáme!   

Přečtěte si, co představíme na WINE PRAGUE 2020, v článku: ZEBRA WINES NA WINE PRAGUE 2020

Degustační sady nově k dispozici

Návštěvníkům e-shopu ZEBRA WINES jsou nově k dispozici také degustační sady dostupné za výhodnějších podmínek, včetně 15% slevy oproti cenám jednotlivých vín a dopravy zdarma. Degustační sady zahrnují vždy 6 vín zaměřených na rozličné specifické preference milovníků vín: k dispozici jsou vína bílá a růžová, typické jihoafrické odrůdy, výběr z cuveé, či z oblastí Stellenbosch a Franschhoek. 

Přečtěte si, co představíme na WINE PRAGUE 2020, v článku: ZEBRA WINES NA WINE PRAGUE 2020

Nová vinařství na Zebra Wines

Rozšířili jsme svůj sortiment o produkci z dalších jihoafrických vinařství. Nyní jsou tak zákazníkům k dispozici zajímavá vína nejen z oblasti Stellenbosch, ale také z malebného regionu Franschhoek.

Vedle produkce tradičního vinařství Spier mohou zájemci ochutnat také produkty lokálního vinařství Meerlust z vinařského centra Stellenbosch s proslulou značkou Rubicon.  Sortiment ZEBRA WINES pak doplnily La Bri, menší vinařství z údolí Franschhoek, které je známé výrobou malých avšak vysoce kvalitních sérií vín. A dále pak La Couronne, vinařství odkazující se na francouzské Hugenoty kteří v Kapsku přistáli roku 1688 a založili původní vinice, a Lynx Estate, farma s autentickými víny rozkládající se na hranici vinařských oblastí Stellenbosch, Paarl a Franschhoek. 

Přečtěte si, co představíme na WINE PRAGUE 2020, v článku: ZEBRA WINES NA WINE PRAGUE 2020

Degustační večeře Zebra Wines

"Nováček na českém trhu s vínem, společnost Zebra Wines, uspořádala 7. srpna speciální degustační večeři s víny z jihoafrického vinařství Spier. Vína prestižního jihoafrického vinařství Spier tak na tuzemském trhu opět nacházejí distribučního partnera a právědíky společnosti Zebra Wines jsou již nyní k dispozici všem zájemcům."

 Wine & Degustation, číslo 9, 2019

 

Wine Degustation CZ 9-2019_Spier dinner

Stránka 1 z 1 - 8 položek celkem