Proč nekupovat červená vína v hypermarketu?

Jako všude se milovníci vín v České republice se dělí na dvě skupiny – jedni pijí raději bílé, či v krajním případě růžové, druzí dávají přednost vínům červeným s bohatým obsahem tříslovin. Ale zatímco ve světě celkově převažuje spotřeba červeného vína nad bílým, v České republice se naopak odhaduje, že poměr spotřeby mezi bílými a červenými značkami je 73 % ku 27 %.

Není těžké uhodnout, proč je tomu tak. Podnebí v našich krajinám a především na Moravě bývalo vždy vstřícnější k bílým odrůdám, ze kterých se vyrábějí kvalitní suchá vína. Český spotřebitel je pak tradičně zvyklý na to, co je vypěstováno v jeho zeměpisných šířkách. Ale nejde jen o určitý patriotismus, ale také o dobrý vkus – moravská bílá vína stále častěji získávají mezinárodní ocenění za vynikající kvalitu, jen vloni takovýchto ocenění bylo přes 900.

Problém ale nastává, pokud zatoužíte po kvalitním červeném víně. I přes klimatické změny, které zvyšují počet slunečních dní na Moravě, stále to nestačí na vypěstování červených odrůd konkurenceschopných s vinařskými velmocemi.  I někteří moravští vinaři již pochopili a na původních červených vinařských tratích raději vysazují bílé odrůdy, u kterých mohou dosáhnout výsledků srovnatelných se zahraniční konkurencí.

Pak nezbývá než se porozhlédnout po zahraničních vínech a většina spotřebitelů zamíří do hypermarketů. Jenže koupit kvalitní červené víno v ceně do 200,- Kč je něco jako vyhrát v loterii hlavní výhru. Hypermarkety v tomto případě cílí na co největší objem s co nejvyšší slevou, což znamená, že vinaři či dovozci rozhodně neprodávají to lepší ze svého portfolia. Další možností je zajít do specializovaných vinných obchodů, kde se ale nezkušený spotřebitel snadno ztratí. Obsluha takovýchto speciálek má tendenci nabízet sice dražší vína, ale ani cena není zárukou vysoké kvality.

Jako zákazníci jsme i my tyto situace i následná zklamání prožili nesčetněkrát, a proto jsme si v ZEBRA WINES stanovili základní pravidlo: všechna vína, která nabízíme, podrobíme osobní degustaci přímo v Jižní Africe, a ta, jejichž kvalita se nebude zdát dostatečná, nabízet nebudeme. Víme, že v České republice se nachází mnoho „hledačů“ červených vín konzistentně vysoké kvality. A také víme, že my takováto vína máme. Věříme, že se brzy setkáme!   

Přečtěte si, co představíme na WINE PRAGUE 2020, v článku: ZEBRA WINES NA WINE PRAGUE 2020