Vína z Nového světa

Při degustacích či hledání zajímavých vín na Internetu se často setkáváme s pojmem "Nový svět". I když se může zdát, že v současné době bude nový svět to, co nás čeká po překonání coronavirové epidemie, ve vinařské terminologii jde o něco jiného. Ve vinařství jsou Starým světem myšleny tradiční evropské země s dlouhodobě rozvinutým vinařským průmyslem, nejčastěji pak Francie, Itálie a Španělsko. Vinařství v těchto zemích se vyznačuje obrovskou tradicí a rozmanitým spektrem vinařů, od nejmenších až po ty největší podniky. Starý svět dodnes určuje nejnovější trendy a je etalonem na globálním trhu s víny.

Novým světem rozumíme zbytek světa, konkrétně pak největší vinařské země jako Kalifornie, Argentina, Chile, Jižní Afrika, Austrálie a Nový Zéland. Rozkvět vinařství v těchto zemích započal později, během 20. století, avšak velmi rychle Starý svět dostihl, takže dnes Kalifornii a Argentině patří 4. resp. 5. příčka mezi největšími producenty na světě. Podobně rychle docházelo ke zlepšení kvality a zaměření na dodávky špičkových vín místo kvantity, takže mezi nejlepšími globálními víny se dnes pravidelně objevují i vína Nového světa.

Vinařství v Novém světě se vyznačuje několika zajímavostmi. Předně se zde pěstují takřka výhradně evropské odrůdy jako Sauvignon Blanc, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz atd., jednou z výjimek je jihoafrická odrůda Pinotage. Další zajímavostí je, že vzhledem ke stálosti klimatu a vyšším teplotám jsou zdejší ročníky vyrovnanější než v Evropě. Na rozdíl od evropských vinařství jsou vinařské farmy Nového světa také obvykle větší a méně podniků ovládá většinu národní výroby.

Vína z Jižní Afriky jsou mezi zeměmi Nového světa navíc specifická tím, že až do roku 1991 neměla z důvodu apartheidu kontakt s vnějším světem. Tento hendikep byl smazán až na počátku tohoto století a dnes se všichni milovníci skvělých vín  Nového světa mohou s důvěrou obracet i na jihoafrická vína, která jsou svou kvalitou plně srovnatelná s jakoukoliv globální konkurencí.         

Přečtěte si, co představíme na WINE PRAGUE 2020, v článku: ZEBRA WINES NA WINE PRAGUE 2020